Informatyk Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Co Twój zdalnie administrowany serwer winien obsługiwać?

Decyzja o zakupie usługi zdalnego administrowania serwerem zawsze powinna być dobrze przemyślana, z uwzględnieniem potrzeb i realnych wymagań obsługiwanego systemu. Nie oznacza to jednak, że zdalny administrator Linux nie może posiadać kilku ogólnych cech o charakterze uniwersalnym.

Przede wszystkim dostępność

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest dostępność danych zapisanych na serwerze. Jest ona zależna nie tylko od zastosowanych rozwiązań hardware’owych, ale przede wszystkim od wprowadzonej architektury i metodologii działania całego systemu. Dobrą praktyką jest wdrażanie systemów zarządzających opartych na orkiestratorach, takich jak Ansible. 

Backup, backup i jeszcze raz backup

Na temat tworzenia kopii zapasowej można mówić naprawdę dużo. Warto zwrócić uwagę na to, jak często nasz zdalny administrator tworzy dane zapasowe, w jaki sposób są one uaktualniane i… jak zostają one przechowywane, zwłaszcza w kontekście liczby zaangażowanych nośników fizycznych. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko związane ze zjawiskami o charakterze lokalnym.

Panel zarządzania serwerem Linux

Przy wyborze usługodawcy zdalnego administrowania danymi, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania dedykowanego panelu zarządzającego, dzięki któremu informatyk Linux będzie mógł ręcznie modyfikować ustawienia własnego serwera, nadawać użytkownikom uprawnienia czy założyć kolejną bazę danych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

– Na język skryptowy serwera (dobrym rozwiązaniem jest np. Python)
– Na wykorzystane serwery (DNS, SMTP, POP3, FTP itd.).
– Na interpreter (język) serwera www (tu najpopularniejszy jest PHP)
– Na wykorzystywany system baz danych (np. standardowy MySQL).

Jeśli więc nie posiadamy stosownej wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do informatyka, który przeanalizuje konkretną ofertę.

Informatyk Linux

Informatyk Linux

Related Posts

Optymalizacja serwera www Linux dla szybkiego ładowania strony

Zastanawiasz się, jak optymalizować serwer Linux, aby Twoja strona internetowa ładowała się w ekspresowym tempie? W dzisiejszych czasach, kiedy internet stanowi podstawę większości biznesów, prędkość ładowania jest kluczem do sukcesu. 1. Wybór hostingu: Wybierając hosting, postaw na dostawców oferujących serwery dedykowane lub VPS, które są bardziej niezawodne i elastyczne niż hostingi współdzielone. 2. Instalacja nowego […]

Read More

Czy na jednym hostingu można zainstalować kilka certyfikatów SSL?

Certyfikat SSL stanowi zabezpieczenie strony internetowej. Wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest instalacja kilku serwerów SSL na jednym hostingu, np. po migracji strony internetowej WordPress. Istnieje taka opcja, a proces instalacji wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy oczywiście zamówić nowy certyfikat, a następnie zarejestrować go. Jest to […]

Read More