Decyzja o zakupie usługi zdalnego administrowania serwerem zawsze powinna być dobrze przemyślana, z uwzględnieniem potrzeb i realnych wymagań obsługiwanego systemu. Nie oznacza to jednak, że zdalny administrator Linux nie może posiadać kilku ogólnych cech o charakterze uniwersalnym.
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest dostępność danych zapisanych na serwerze. Jest ona zależna nie tylko od zastosowanych rozwiązań hardware’owych, ale przede wszystkim od wprowadzonej architektury i metodologii działania całego systemu. Dobrą praktyką jest wdrażanie systemów zarządzających opartych na orkiestratorach, takich jak Ansible.
Na temat tworzenia kopii zapasowej można mówić naprawdę dużo. Warto zwrócić uwagę na to, jak często nasz zdalny administrator tworzy dane zapasowe, w jaki sposób są one uaktualniane i… jak zostają one przechowywane, zwłaszcza w kontekście liczby zaangażowanych nośników fizycznych. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko związane ze zjawiskami o charakterze lokalnym.
Przy wyborze usługodawcy zdalnego administrowania danymi, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania dedykowanego panelu zarządzającego, dzięki któremu informatyk Linux będzie mógł ręcznie modyfikować ustawienia własnego serwera, nadawać użytkownikom uprawnienia czy założyć kolejną bazę danych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
– Na język skryptowy serwera (dobrym rozwiązaniem jest np. Python)
– Na wykorzystane serwery (DNS, SMTP, POP3, FTP itd.).
– Na interpreter (język) serwera www (tu najpopularniejszy jest PHP)
– Na wykorzystywany system baz danych (np. standardowy MySQL).
Jeśli więc nie posiadamy stosownej wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do informatyka, który przeanalizuje konkretną ofertę.
Informatyk Linux
2018-04-14
blog