Hosting VPS to forma pośrednia między serwerem dedykowanym, a współdzielonym. W takim przypadku wszystkie zasoby serwera dzielone są pomiędzy kilka mniejszych maszyn wirtualnych. Dotyczy to zarówno pojemności dysku, jak i vCPU czy pamięci RAM. Na maszynie wirtualnej istnieć może kilka systemów operacyjnych, którymi zarządza administrator Linux.
Oprogramowanie serwera VPS konfigurowane jest na wszystkich maszynach wirtualnych, przez co każda z tych jednostek może działać niezależnie od pozostałych. Hosting VPS działa podobnie do serwera dedykowanego, ponieważ klient otrzymuje dostęp do zasobów serwera głównego. Nie jest jednak własnością użytkownika, podobnie jak ma to miejsce w przypadku hostingu współdzielonego. Z hostingu VPS korzystają zatem także inni klienci.
Hosting VPS to optymalne rozwiązanie zarówno dla osób od dłuższego czasu funkcjonujących w sieci, jak i całkowicie początkujących użytkowników. Wirtualny serwer może idealnie sprawdzić się w sytuacji, gdy ruch na stronie jest bardzo duży. VPS jest w stanie zapewnić bardzo dobrą skalowalność, a także optymalny stosunek ceny do jakości. Większą swobodę zapewnia mimo wszystko serwer dedykowany. Zaletą obu rozwiązań jest pomoc techniczna, której udzielić może informatyk Linux w przypadku jakiejkolwiek awarii lub innego problemu związanego z wykupioną usługą hostingową.
Informatyk Linux
2018-05-03
blog