Certyfikat SSL stanowi zabezpieczenie strony internetowej. Wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest instalacja kilku serwerów SSL na jednym hostingu, np. po migracji strony internetowej WordPress. Istnieje taka opcja, a proces instalacji wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy oczywiście zamówić nowy certyfikat, a następnie zarejestrować go. Jest to obowiązkowy etap procesu instalacji – bez niego nie można przejść dalej.
Instalacja kilku certyfikatów SSL na jednym serwerze możliwa jest dzięki rozszerzonemu protokołowi SSL/TLS. W inny przypadku byłoby to niemożliwe. SNI (ang. Server Name Indication) to opcja, która pozwala przypisać wiele certyfikatów SSL do jednego adresu IP. Jeszcze kilka lat wstecz instalacja nowych certyfikatów powodowała nadpisanie starej wersji. Oznaczało to, że uruchomiony był jedynie ostatnio zainstalowany certyfikat SSL. Aktualnie możliwe jest przypisanie niezależnych certyfikatów do każdej domeny, która funkcjonuje na serwerze. Ważne jest to, aby przypisać domenę do serwera. Jest to proces konieczny przy przeniesieniu serwera.
Instalacja certyfikatu SSL/TLS jest dość zautomatyzowana. Wystarczy czytać wyświetlone na ekranie polecenia. Najważniejsze jest to, aby udostępnić nazwę oraz hasło do serwera. Nie każdy jednak podejmuje się samodzielnej instalacji. Połączenie szyfrowane na stronie www jest w dzisiejszym czasie standardem. W przypadku, gdy nie posiadamy podstawowej wiedzy na ten temat z pomocą przyjdzie nam wykwalifikowany informatyk Linux. Wsparcie specjalisty jest niezbędne w przypadku, gdy poziom naszych umiejętności jest zbyt niski. Zarządzanie serwerami Linux to również instalacja i obsługa certyfikatów SSL. Zlecając to zadanie fachowcom będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Przypisanie domeny do serwera jest problemem wielu osób. Warto jednak wiedzieć, że jest to niezbędne do tego, aby instalacja kilku certyfikatów na jednym serwerze była możliwa. Instalacja certyfikatów przebiegnie zgodne z oczekiwaniami. Unikniemy problemu związanego z ich nadpisywaniem się. Usługi związane z zarządzeniem serwerem nie muszą być drogie. Ważne jest, aby znaleźć zaufanego specjalistę, który cieszy się pozytywną opinią wśród klientów.
Informatyk Linux
2018-10-04
blog