Chyba każdy wie, w jaki sposób działa poczta elektroniczna. Nie każdy jednak ma świadomość, jak w prawidłowy sposób ją skonfigurować. Wiadomości przekazywane są pomiędzy różnymi użytkownikami sieci. Wysłana wiadomość porusza się pomiędzy serwerami pocztowymi. Właściwa konfiguracja jest podstawą do tego, aby korespondencja bez problemu dotarła do wskazanego odbiorcy.
Stacja robocza wyposażona jest w MUA (Mail User Agent), czyli oprogramowanie umożliwiające wysyłanie oraz odbieranie plików – bo poczta to nic innego, jak wymiana plików. Najpopularniejszym programem jest Outlook, jednak jest ich oczywiście o wiele więcej. Wiadomość może zostać przekazana dalej dzięki protokołowi SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Przekazuje on wysłaną wiadomość do serwera skonfigurowanego. Jest on uznawany za serwer poczty wychodzącej. To właśnie tam uruchamiane jest oprogramowanie MTA (Mail Transfer Agent), które odpowiada za to, czy wiadomość zostanie przesłana dalej, czy też zostanie zatrzymana. Jeśli adresat posiada skrzynkę na tym samym serwerze, to wiadomość zostanie po prostu przekazana. W innym przypadku MTA musi przesłać korespondencję do serwera zewnętrznego. Wiadomość może dotrzeć do odbiorcy zlokalizowanego na innym serwerze dzięki protokołowi SMTP. Odbiorca również posiada skonfigurowaną skrzynkę mailową.
Za dostarczenie wiadomości bezpośrednio do skrzynki mailowej odbiorcy odpowiada MDA (Mail Delivery Agent). Odbiorca łączy się z serwerem poprzez protokół POP3 (Post Office Protocol) lub IMAP (Internet Messages Access Protocol). Dzięki temu może po prostu odczytać wiadomość, którą znajdzie w skrzynce.
Z samodzielną konfiguracją poczty elektronicznej raczej nie poradzą sobie osoby, które nie mają doświadczenia w tej dziecinie. Bardzo ważne jest to, aby określić właściwy typ konfiguracji. Wszystko zależy od naszych indywidualnych wymagań. Warto powierzyć konfigurację poczty specjaliście, który posiada niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje. Informatyk Linux szybko i bezproblemowo skonfiguruje serwer poczty wychodzącej oraz przychodzącej. Wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Zarządzanie serwerem wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy, więc dobrze przekazać obowiązki z tym związane fachowcowi.
Jeśli dotychczasowy serwer obsługujący pocztę przestał wystarczać, należy wykonać migrację poczty na nowy serwer – do nowego usługodawcy, firmy hostującej. Proces przeniesienia poczty musi być przemyślany i dobrze zaplanowany, aby podczas migracji poczty nie utracić żadnego maila.
Największym wyzwaniem przy migracji poczty są maile przychodzące – przeniesienie poczty pomiędzy serwerami nie może doprowadzić do sytuacji w której wysyłany na adres w migrowanej domenie e-mail zostanie „odbity” od serwera który jeszcze nie będzie poprawnie skonfigurowany aby tą pocztę przyjąć lub od dotychczasowego serwera, który już został zablokowany.
Informatyk Linux
2018-10-03
blog